Vettel yeniden pistte

Vettel, Aragon testlerinde Porsche Penske Motorsport’un 963 hiper aracıyla neredeyse iki grand prix mesafesini tamamladı. Porsche’nin fabrika programlarını yöneten Urs Kuratle, Vettel’in giderek deneyim kazandğını ve iyi bir seviyeye geldiğini söyledi.

Kuratle, Motorsport.com’un kardeş sitesi Motorsport-Total.com’a verdiği demeçte, “Sebastian’ın aracı kullanabildiğini kanıtlamasına kesinlikle gerek yok. Bilmediği bir araç olduğu için duruma saygı duyuyordu fakat bunu çok iyi idare etti.” dedi.

Kuratle Vettel’i 2007 yılında Formula 1’de BMW-Sauber’de birlikte geçirdikleri günlerden tanıyor:

“O hâlâ aynı Sebastian, bu tür şeylere gerçekten odaklanıyor. Onun izlenimlerini öğrenmek gerçekten keyifli bir deneyimdi. Dört kez Formula 1 dünya şampiyonu olmuş biri için bile başa çıkması gereken pek çok yeni şey vardı. Sonuçta yeni bir takım ve oldukça karmaşık bir araçtan bahsediyoruz. Fakat bunun üstesinden son derece iyi bir şekilde geldi.”

Vettel F1’den ayrıldığından beri herhangi bir yerde yarışmadı ancak geçen yıl Porsche müşteri takımı Jota ile Dünya Dayanıklılık Şampiyonası programı için ön görüşmelerde bulunduğu öğrenildi.

Porsche’nin WEC yıldızı Kevin Estre, Vettel’in test sürüşüne olan yaklaşımı hakkında şunları söyledi:

“Kesinlikle motive olmuştu. Sürüş yapmadan kısa bir süre önce gördüm ve mühendisle konuşuyor, telemetriye bakıyor ve takım radyosunda takılıyordu. Her şeyi bilmek istiyordu. İşini yaptı.”

Vettel’in gelecek yıl F1’e geri döneceği de konuşuluyor fakat WEC’te yarışma ihtimali de var.

Kuratle spekülasyonlarla ilgili olarak, “Çeşitli insanlarla konuşuyor; biz bunu sadece basından okuyoruz. Ne yapacağı, ne zaman kullanacağı ya da gelecekte bizim için yarışıp yarışmayacağı konusunda henüz hiçbir karar verilmedi. Bu ancak önümüzdeki birkaç gün ya da hafta içinde netleşecek. Neyi, nasıl ve nerede kullanacağına karar verileceği tarih bile henüz belli değil.” dedi.

Porsche’nin Le Mans için sürücülerini belirlemek üzere 19 Mayıs’a kadar süresi var. Kuratle, “Her zaman şirket ve takım için mümkün olan en iyi çözümü arıyoruz ve birçok sürücümüz var. Şahsen spor otomobil yarışlarındaki en iyi on sürücüye sahip olduğumuza inanıyorum. Bu, Le Mans’taki üç aracımız için fazlasıyla yeterli.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x