Asgari kurumlar vergisi geliyor

ANKARA Milliyet – Paket uyarınca, Yap-işlet-devret (YİD) ve kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerinde de kurumlar vergisi yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarılacak. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün sosyal medyadan paylaştığı mesajında “Yüce Meclisimizde yakında görüşülmesi beklenen pakette yer alan doğrudan vergilerin payını artırmaya yönelik düzenlemelerle vergide adaleti güçlendireceğiz” dedi. 

Şimşek’in paylaştığı habere göre, çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınacak. Başta AB ülkeleri olmak üzere 30’dan fazla ülkede bulunan küresel asgari kurumlar vergisinde, yıllık konsolide hasılatı 750 milyon euroyu aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergileme yapılan ülkelerdeki şube, iştirak ve iş yerleri asgari yüzde 15 kurumlar vergisine tabi tutuluyor. 

Yurtiçinde de kurumlar vergisi mükelleflerinin yaklaşık yarısının zarar beyan ettiği ya da hiç matrah bildirmediği halde yüksek cirolarla faaliyetlerini sürdürdüğü belirleyen bakanlık, mükelleflerin beyanları ile hasılat ve ödeme güçlerinin birbirleriyle kıyaslandığı hibrit bir model hazırladı. 

Serbest mesleğe taban vergisi

Pakete göre ticari, zirai ve serbest meslek kazançlarına da asgari gelir vergisi uygulaması getiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x